102 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

    

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

ERGÜDER EFİL BAŞKAN, ARAMIZDAN AYRILIŞININ BİRİNCİ YILINDA SENİ ÖZLEM İLE ANIYORUZ

Aktif .

2009_2014 yılları arasında Akkuş'ta, belediye başkanlığı yapan ERGÜDER EFİL 1949 yılında Akkuş' ta dünyaya gelmiştir.

Köy Enstitüsü ilk mezunlarından, Sağlık memuru merhum Selahattin Efil ve Akkuş'un kurucularından Kamil Güngör' ün kızı merhume Hayriye Sevim Hanımın oğludur. Ergüder Efil, ailenin ikinci büyük evladı olup, Gülseren Efil Hanım, ablası, öğretmen merhum Erdoğan ve Ecz. Engin Efil kardeşleridir.

Ergüder Efil 4 yıl ilk okul öğretmenliği yaptıktan sonra, Ankara Eczacılık Fakültesinin, akşam eğitimi bölümünü kazanır, Eczacılık eğitimi alırken, Ankara Yükseliş Kolejinin müdürlük görevini de sürdürür.

Ergüder Efil 1974 yıllarında Akkuş'ta, Sağlık Eczanesi' ni açmıştır. Eczacılık süresince, Akkuş Belediyesinde, CHP den meclis üyeliği, Akkuş'ta uzun süre CHP ilçe Başkanlığı yapmıştır. Ergüder Efil' in aracının plakasını CHP olduğunu tanıyanlar bilir.

Ergüder Efil öğretmen kökenli olduğu için TÖB_DER'in tüzüğüne göre üyesi idi. 1978 yılında devrimci öğretmenler listesinden TÖB_DER'in genel kurulunda Akkuş TÖB_DER Başkanlığına seçildi.

Ergüder Efil 3 kez de Ordu'dan CHP den millet vekili adayı oldu. 2009 Akkuş Belediye Başkanlığı seçimleri yaklaşıyordu.Akkuşlu olup gurbette yaşayanlar, bir kaç kuruş para biriktirenler çantasını kapıp Akkuş'ta belediye başkanı olmak için Akkuş' a gelmeye başlamışlardı.

Akkuş halkı topluca Ergüder in yanına giderek, yıllardan beri içimizdesin, reis adayımız olacaksın diye Ergüder Efil 'i adaylıkta ikna ederler, çantacı adaylardan bize hayır gelmez derler.. Ergüder Efil' in adaylığı kesinleşince, telefon ile beni arar, enişte meclis üyesi adayımsın 1.sırada der, olmaz abi derim, madem öyle düşünüyorsun beni kontenjan adayı yap sen seçilirsen belediye meclisinde olurum dedim ve memnuniyetle kabul etmişti.Sayın başkanım,ORDU ilinde 19 ilçesinde tek CHP li belediye idik,2014 seçimlerinde çok gönül verdiğin CHP sizi hiç uğruna da harcadığını unutmuş değilim..

Ergüder Başkan ile sayılmayacak kadar anılarım vardır. Bir tanesini sizlerle paylaşayım. ARğustos ayı idi, makam aracı ile, Ordu Valiliğine 5 kişi toplantıya giderken Ergüder Başkan aracı durdurttu, araçtan indi, bir buçuk litrelik sulardan 2 tane su ve 5 tane Pet bardak almıştı, herkesin bardağına su döküyor, dedim abi ufak şişelen alıpta herkese verseydin ya dedim. Cevabı ise böyle ekonomik oluyor dedi, ben kahkayı basarken arkadaşlarda güldü. Kendisi kimseye kızmadı. Bana dönerek bak enişte beş kuruş olmayınca 10 kuruş olmuyor, sen işe memur gözü ile bakıyorsun, ben ticari bakıyorum demişti...

Ergüder Başkan ile sayılmayacak kadar anılarım vardır. Bir tanesini sizlerle paylaşayım. Ağustos ayı idi, makam aracı ile, Ordu Valiliğine 5 kişi toplantıya giderken Ergüder Başkan aracı durdurttu, araçtan indi, bir buçuk litrelik sulardan 2 tane su ve 5 tane Pet bardak almıştı, herkesin bardağına su döküyor, dedim abi ufak şişelen alıpta herkese verseydin ya dedim. Cevabı ise böyle ekonomik oluyor dedi, ben kahkayı basarken arkadaşlarda güldü. Kendisi kimseye kızmadı. Bana dönerek bak enişte beş kuruş olmayınca 10 kuruş olmuyor, sen işe memur gözü ile bakıyorsun, ben ticari bakıyorum demişti...

Saygı değer başkanım, Akkus mezarlığını dillere destan olarak dizayn etmiştin, emek verip dizayn ettiğin mezarlıkta çok kaliteli anıtlar var, siz o dizayn edilen mezarlığın emektarı ve mimarıydın, Adına yapılan anıt en güzeli olmalıydı.

Aramızdan 19 Ekim 2019 günü ayrıldın. Saygı ile anıyorum, ışıklar içinde uyu...

 www.yesilakkus.com Köşe Yazarı Kadir Gül 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile