30 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

    

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

EKONOMİ

Aktif .

EKONOMİ

 

TARIM 

İlçenin ekim ve dikim yapılan arazilerinin çoğunluğu engebeli, dağlık,orman arazisi,olmasıyla birlikte erozyona açık arazilerdir. (Makinalı tarım yoktur.)Sulu tarım bir kac köyde yapılmaktadır. Arazi dik ve yamaclıdır. İlçede ekilen tarım ürünlerinin başında buğday, mısır, arpa, çavdar, yulaf, fasulye, mercimek, fiğ, nohut, kabak, fındık, elma, armut, kızılcık,(kiren), muşmula,(yerel ismi Töngel), ceviz ve kiraz gelmektedir 

 

 

SEBZECİLİK 

Pek gelişmemiştir. Karalahana (pancar), Kabak, Yeşil Fasulye, Patates gibi sebzeler yetiştirilmektedir.Son yılarda iklimin degişmesi nedeniyle sulu tarımın yapıldıgı noktalarda domates,biber,salatalık ve bunun gibi sebzeler sıkcada olmasada yetiştirlmektedir. 

 

MEYVECİLİK 

Armut, Elma, Fındık, Ceviz, Kiraz, azda olsa Erik ve şehirlerimiz den emekli olupta gelen insanlarımızda dut,kayısı ve aşılı kiraz yetiştirmekte,olup bunların içinde gelir getirici olnları, Fındık ve Ceviz,kirazıda sayabiliriz. Ayrıca bölgede doğal meyveler diyebileceğimiz ; Kızılcık (Yöresel adı Kiren) ve Kuşburnu (Yöresel adı İtburnu) yetişmektedir. 

 

HAYVANCILIK 

Sığır, Koyun, Keçi, At, Merkep(Eşşek), Katır, Tavuk,Yetiştirilmektedir.(Av hayvanları, Domuz, Tilki, Kurt, Ayı ve Keklik); Son yıllarda arıcılıkta cok gelişmiştir.Ayrıca sagdece ülkemizde ilçemiz de olmak kaydıyla karaca yetiştirme çifligi vardır. İlçenin gelir getirecek ekonomisi Tarım, Hayvancılık, Orman ürünleri, Küçük El Sanatları ile bunlara bağlı ticari faaliyetlerdir. İlçenin nufus ortalamasına bakıldıgında bununda yeterli olmadıgı gözlenmektedir.

 

 

BALIKÇILIK 

Derelerde Alabalık ve Sazan türü balıklar yetişmektedir.Yapılan yanlış avlanmalardan dolayı derelerdeki balık nufusunda gözle görülür bir azalma olmuştur. 

 

TİCARET VE SANAYİ 

Ticari Faaliyet Alanları ; Küçük Esnaflık, Sanatkarlık, Nakliyat, Halıcılık, Tarımsal ve Hayvansal Ürünler, Mahlep, Ceviz, Fındık, Patates,Fasulye, Mantar, Et, Süt, Yumurta ve Yün gibi ürünleri sayabiliriz.Meyvalı köyü halkının cogu, bu ürünlerin cogunu satıp gecimlerini bu yoldan saglamaktadırlar. 

 

 

 

EL SANATLARI 

Dokumacılık, Dastar (Kilim),cul ve Halıcılık, Agaç kepce, kaşık,Halbur,Gıdık(yayvan sebet) adıyla anılan düğencili köyünde düven,nalbantlık,semercilik.Eskiden büyüklerimizin kolan,heybe ve sırt cantası yaptıgı bilinmektedir. 

 

KOOPERATİFLERİMİZ 

Tarım Kredi Kooperatifi,Esnaf Kefalet Kooperatifi,Taşıyıcılar Kooperatifi,Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi. 

 

Ahmet Celik tarafindan Arastirilan ve yazilan,KUCUKLER KITAPEVI tarafindan yayinlanan, Her yonuyle AKKUS adli kitaptan yayin evinin musadesi dahilinde yayinlanmistir. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile