209 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

    

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

AKKUŞ BELEDİYE BAŞKANI NASIL BİRİ OLMALI.

Aktif .

 

Sevgili Akkuş'lu hemşerilerim yaklaşan yerel seçimler nedeniyle olsun bugüne kadar otuz senedir görmüş olduğum Akkuş siyasetiyle ilgili olsun doğru olan yanlış olan ne varsa onları dile getirmek için bu yazıyı yazma sorumluluğu hissettiğim için kaleme aldım.

 

 Amacım kimseyi yermek değil kimseyi övmek değil kimseye sövmek asla değil amacım sadece değişen dünya ve ülke şartlarında güzel vatanımız Akkuş'a yakışan başkan nasıl biri olmalıdır bu konudaki fikirlerimi beyan etmekten ibarettir.

Yazacağım yazımda bir hatam bir kusurum olursa lütfen yapacağınız yorumlarla veya en alta yazacağım telefon numaram üzerinden beni uyarınız.

 Akkuş 1954 yılında İlçe olmuş güzel Canik dağlarının tam ortasında kurulmuş bir cennettir.

 

 İlçenin kurulmasına 1952 yılından başlayarak önderlik eden büyüklerimiz Ketendere Köyünden Muhtar Azmi Sevindik Kuzköy (Akpınar) dan Çöpoğlu Osman Efendi (Osman Çöpoğlu) Caldere Köyünden Mustafa Efil Namı Değer (Efiloğlu) Tifi (Gökçebayır) dan Köyünden Molla Hasanın Şevki (Şevki Bıyık) Tifi (Gökçebayır) dan Mahir Bıçak Namı Değer(Hekimo) Düvencili Köyünden Namı Değer Kurubaş oğlu Rıza Efendi (Rıza Kuru) bu insanlar yoktan bir ilçe var eden kişilerdir her biri farklı siyasi görüşleri olan insanlardır.

 

Yukarıda adları yazan büyüklerimiz garavuş'şun ileri gelen diğer ahalileriyle bir araya gelip ortak bir karar almışlardır biz artık askerlik için nüfus için mahkemeler için devlete ödenecek vergiler için bağlı olduğumuz Ünye'ye gitmekten yorulduk artık gitmemeliyiz bizimde ilçe olma hakkımız var bizimde aşa işe ihtiyacımız var deyip düşmüşler ,Angara Yollarına yol bilmezler iz bilmezler bir kaçı garavuş'tan askerlik haricinde dışarı adım atmamışlar.

 

Verilen onca uğraşın sonucunda baş vekil Adnan Menderes'le bir araya gelip durumu arzu hal etmişlerdir.

 

Onların Meclise girmemeleri için zamanın Ordu vekili olarak Görev yapan Ünye'li Muammer Tekin altlarında arabaları olan boyunlarında kravatları olan paraları malları makamları her şeyi olanlar İNSANLARIMIZIN sürekli kendilerine muhtaç olmalarını hedefleyen Ünye'liler fabrikayı Garavuş'a kaptırmamak için ilçe olmamaları için ellerinden geleni fazlasıyla yapmışlardır buna tehdit yol kesme dahil Hacettepe hastanesinin oradaki rampada bu olaylar maalesef cereyan etmiştir.

 

Heyetin Başında Olan Azmi Sevindik söze başlayarak bir bir gülen tebesümlü yüzüyle ağacum diyerek durumu özetlemiş baş vekil'de hem Akkuş kereste fabrikasını hem'de ilçe olmamız yolunda son sözü söyleyip hayırlı olsun demiştir ilçemizin adını bizzat kendisi önermiştir ve sunulan kanun teklifiyle resmiyette karakuş olarak bilinen nahiyemiz AKKUŞ olmuştur.

 

 Bunun üzerine Efilo Mustafa Beyde Yazlık belen Mevkiindeki  araziyi fabrika için bağışlamıştır.

 

Sinop ayancıktan gelen ustaların ve Akkuş halkının destekleriyle o fabrika oraya gelmiştir senelerce hizmet vermiş fabrikamızın en güzel özelliği öğlen yemek vaktinde çalan canavar  siren sesini hemen hemen tüm köylerden duyulmasıdır tabi ki oradan çalışıp ekmek yiyen çocuk okutan yüzlerce işçinin Akkuş halkının istikbaline katkıda bulunan yegane iş alanıydı.

Büyükşehir olunduğunda kapatılan beldelerimizin içler hali durumuna diyeceğim bir söz yoktur.

 

Salman Beldemizi Kuran Dilaver Mıhçı Seferli Beldesini Kuran Cemil koçaoğlu Akpınar Beldesini Kuran Fikri Çamoğlu Çayıralan Beldesini Kuran Şükrü Sevindik Kızılelma Beldesini Kuran İsa Demirçi bu insanlarında yapmış oldukları hizmetleri unutmamak lazım bu beldeler şimdi mahalle statüsünde olduklarından alamadıkları hizmetler maalesef ilçe genelinde gelen sorunların temel kaynağını oluşturmaktadır.

 

Belki sıkıldınız affınıza sığınıyorum belki okurken oho nede uzattın kardeşim dediniz içinizden nasıl ne şartlarda Akkuş oraya kurulmuş herkes bilsin diye bunları kaleme aldım tabiki bayağı bir kısaltarak özetleyerek. Akkuş Belediye Başkanı Olacak İnsan önce o ilçe oraya ne şartlarda kuruldu ne emekler verildi bilecek hem de ezbere bilecek.

 

Dürüst yalan dolan bilmeyen özü sözü bir dediğini yapan yapamayacağını söz olarak vermeyen adam gibi adam dedikleri bir türden olacak yapmış olduğum iş nede olsa siyaset deyip yalan sanatının ardına sığınmayacak nasılsa bu halk unutur ne dersem yutar demeyecek.

 

Mert olacak Delikanlı Olacak siyaset yapsa bile konuşmalarında diğer rakiplerini kötüleyen aşağılayan bir üslube sahip olmayacak.

Akkuş'şun her bir köyünü ırmağını deresini yaylasını çamurunu batağını karış karış her yerini ihtiyaç sahibi olan gencinin yaşlısın adını bilecek. Başkan Olunca hemen kendi köyünün halkını akrabalarını belediyeye istifler gibi işe koyup yığmayaçak.

 

İlçenin ve tüm köylerin sorunlarını ona verilen bütçeyle çözemiyorsa gerekiyorsa hizmet alabilmek için meclisin önünde yatıp kalkacak ona inanan güvenen insanlarla birlik olup eylemler yapacak bunu yaparken bir Akkuş'luya yakışır şekilde insanca eğilmeden bükülmeden yapacak çünkü bizlerde bu ülkenin vatandaşıyız vede bizlerde vergi ödüyoruz kimseden sadaka istemiyoruz sadece hakkımız olan hizmeti istiyoruz diyecek.

 

Sevgili dostlar bize bizim halimizden anlayan makam mevki düşünmeyen kibirli olmayan sen şu köyden ben bu köyden verdiğiniz oy kadar hizmet alırsınız demeyen daha doğrusu AKKUŞ'lu Olan Akkuş halkının tümünü kucaklayan eşit şekilde hizmet edecek olan bir belediye başkanına ihtiyacı vardır.

 

Akkuş'a İş Aş İmkanı Getirecek Göçü Önleyecek Bir Başkan Lazım Bize.

 

www.yesilakkus.com Site Kurucularından ve Onursal Başkanı

Akkuş Çukurköylü Tahsin Akkaya Tel: 0541 567 52 52

Yorumlar   

0 #1 Orhan GÜNGÖR 01-12-2018 21:54
Bende fotoğraflar var. Akkuş Belediyesi ilk memurları ilk kaymakam Erol bey, Azmi Sevindik babam Osman Çavuş Katip mevlüt tatahsildar Hüseyin
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile