164 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

    

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

AKKUŞ ÇAYIRALAN

Aktif .

AKKUŞ,ÇAYIRALAN,KIZIELMA (25-30 HAZİRAN 2012)

 

21 Haziran’da İstanbul’dan Ankara’ya oradan da Ünye’ye geçtim. 25 Haziran’da Ünye’den Akkuş’a çıkmak üzere yola koyulduk. Yol yine bildiğimiz gibi değişen bir şey yok. Senelerdir yapıldı-yapılacak, bitti-bitecek denilen Ünye, Akkuş, Niksar yolunda pek de bir gelişme yok.  Bazı bölümlerde onarımlar olsa da…

Ancak o bizim bildiğimiz renk cümbüşü, yol kıvrımları içimizi titretiyor. Bildiğimiz bir kokuyu içimize çeker gibi çıkıyoruz yükseklere doğru. Yükseldikçe bulutlar daha da yaklaşıyor sanki…

 

ÇAYIRALAN-KIZILELMA TABELALARI YOK

Ve Dumantepe’ye geldik bile. Ama bir terslik var. Çayıralan-Kızılelma sapağına geldik ancak her zaman olan tabelalar yerinde yok. Acaba yanlış mı girdik yola diyoruz ama burası olmalı, tabelalara ne oldu merak etmedik değil. Hem yabancı biri olsa nereden bulacak sapağı…Yoksa söylenen doğru mu ?

Ordu büyükşehir oldu da beldeler kaldırıldı mı ? diye düşünceler aldı bizi… 

 

CENAZE

Çayıralan-Kızılelma ortak yolunda çalışma yapılmış. Yanlardan genişletme çalışması. Hava güzel zaman zaman bulutlansa da güneş var. Havalar birkaç gün böyle geçti. Bu arada bir de cenaze geldi Çayıralan’dayken; Hacı Mehmet Altun’un cenazesi Ankara’dan getirilerek toprağa verildi. Ankara’dan çok gelen oldu cenaze için. 

 

ŞADIRVAN

Camide cenaze namazı öncesi Yusuf Hoca, bazı hatırlatmalarda bulundu. Başlanan şadırvanın inşaatının devam ettiğini camide bulunan Erdoğan Keskin ve kardeşlerinin de  bu inşaatın tamamlanması için destek verdiklerin belirtti. Ardından da Ali Kartlı’ dan da bir talebi oldu. Cenaze yerinin düzenlenmesi ile ilgili, Ali Kartlı da bu talebe olumlu yanıt verdi. Ayrıca Kuran Kursu inşaatının da devam ettiğini dile getiren Yusuf Hoca, Ankara’daki dernekten de ciddi anlamda yerdim talep ettiklerini söyledi. 

 

DEDİKODU

Yusuf Hoca’nın Cuma namazındaki vaazı da dedikodu üzerine oldu. Sanırım kendisi ile ilgili yapılan bazı konuşmalar kulağına gitmişti ve yapılan her şeyin Çayıralan için olduğunu ifade ederek, toplanan paraların nereler gittiğini detaylı olarak açıkladı.

 

TABELALAR KURŞUNLANIP, EZİLMİŞ

Çayıralan Belediye Başkanı Metin İnce ve Kızılelma Belediye Başkanı İsa Demirci ile de sohbet ettim. Dumantepe sapağındaki belde tabelalarının ne olduğunu sordum.

Yoksa büyükşehir nedeniyle hazırlık mı diye ekledim. Güldüler ancak bunun da bir gerçek olduğu her an bunun gerçekleşebileceği ihtimalinde hep birlikte görüş birliğine vardık. Ancak tabelaların olmama sebebi bu değil. Bir beldeninki kurşunlanmış, ötekinin ki ise ezilmiş bu yüzden de tabelalar yerinde yok. Yazık, çok yazık. Bunu kim, niye yapar, yaparsa ne sonuç çıkar ? Yalnız orada tabela olmaması da iyi bir durum değil. Biz yolu biliyoruz ama ya bilmeyenler, yeni gelenler nasıl bulacak yönünü ? 

 

KIZILELMA’DA SU ÇALIŞMASI

Kızılelma’ya geçerken yolun topraklı ve bakımsız olduğunu gördüm. Kalın kalın borular vardı yol kenarında. Öğrendim ki su çalışması var. Sanırım Kızılelma’da yakında su para ile para ile içilecek. Evlere saat bağlanacak. Bunun tabi ki iyi yönleri de var; bir kere doğal bir kaynağın azalması, suyun boşa kullanımı önlenmiş olacak. İnsanlar suyun değerini anlayabilecek ve en önemlisi de artık su sorunları yaşanmayacak. Tabi bunu halka anlatmak da zor çünkü alışık olmadıkları bir durum ve daha önce hiç para vermedikleri suya para vermek zorunda kalacaklar. İsa başkana kolaylık diliyorum.

 

AKKUŞ HAREKETLİ

Akkuş’ta ise pek bir gelişme gözükmemesine rağmen hareketli. Gurbetçiler gelmişler, caddeler dolu, sanırım Akkuş en hareketli günlerini yaşıyor. Ordu’nun büyükşehir olma ihtimali ile belde belediyelerin kapatılması ve beldelerin Akkuş’un mahallesi olma durumu hala güncelliğini koruyor. Tabi bu durum Akkuş ve beldelerinde de herkesin sohbet konusu. Kimse tam olarak ne olup biteceğini bilmiyor ancak kaygılarını, beklentilerini dile getiriyorlar. Tabi Akkuş için başkan adaylarının isimleri de gündemde. Bende birkaçı var ancak bunları paylaşmayacağım. Ve benim tatilim bu izlenimlerle bitti. Memleketimizin güzel havasını alıp, rahat bir uyku çektim . Büyükşehirlerdeki sıcakları düşününce, yaz aylarında bölgemizin bulunmaz bir yer olduğunu bir kez daha anladım.Memleketimize sahip çıkalım.   

 

www.yesilakkus.com  Köşe Yazarımız Abdullah Köse

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile