162 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

    

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

Sosyal Medya Hayvanı

Aktif .

Sosyal medyayı nasıl kullanırsınız? İletişim araçlarını hangi özelliklerini ne sıklıkla kullanırsınız?

 

Örneğin interneti ne amaçla kullanırsınız? Bir araştırma için, haber, sosyal siteler facebook, twitter vs. ne amaçla daha çok kullanırsınız? Günümüzde ne kadar yararlı kullanıyoruz, arkadaşlarımız, çocukluk arkadaşlarımız bulmak görüşmek vs.                                                                                                                    

 

Televizyonu mesela, hangi programları hangi sıklıkla izliyorsunuz. Bir haber programı, eğlence programı, belgesel, araştırma, sinema veya diziler. Bu tür programların sizin için sizin için yararlı olanlarını mı yoksa daha çok eğlence, vakit geçirme amaçlı mı kullanıyorsunuz. Yararlı ve ya zararlı olup olmadığını dikkate almadan. 

 

Kendimize, çevremize, çocuklarımıza, geleceğimize o kadar çok zararlı programlar var ki. Çizgi filmler, gündüz kuşağı programlar ya da diziler kaçı bizim için çocuklarımız için ya da sizin için faydalı çoğu gündemi meşgul eden saçma programlar. Haberleri açıp baktığınız da bir seri katil, bir şehit haberi hırsızlık oldu gibi siyaset gibi birçok konu geçebiliyor kaçı dikkatinizi çekiyor ilginizi çekiyor inceliyorsunuz bir dizi gibi. Bir dizi saatlerce eleştirip yorumlar yapıyorsunuz sayfalara birçok kişiyle beyninizi o kadar çok meşgul ediyorsunuz ki.  Kaç kişi bir elin parmağını geçmeyen kaç kişi bir haberin detayını inceliyorsunuz. 

 

Bir siyasi olayı mesela haberlerden izlediğiniz kadarıyla yorumlayıp bırakıyorsunuz.  Devamı peki devamında internetten kaç kere baktınız incelediniz veya kaç kere tartıştınız karşınızdaki arkadaşınızla bu tür konuları. İlgisiz güdülen tavuklara dönüyoruz yavaş yavaş bize ne sunuluyorsa onu görüyoruz onu konuşuyoruz başka hiçbir şey yok sana doğru gelen her hangi bir olay öbürüne ters diye konuşmuyorsunuz bile ya da ilgiyi alakayı kesiyorsunuz. Sosyal medya hipnozu olmuş herkes ver ağzına lokmayı eğlendir güldür iki saçma program izle gül bitti. Eleştirme hiçbir şey yapmadan tek bir karşı görüş görme hemen eleştir yargıla. Böyle olmamalıyız insanız bu kadar yargı bu kadar birbirine hoşnutsuz insan türü olamaz. Saygı denen cümle lügat tan yavaş yavaş kalkıyor kimse farkında bile değil. 

 

Sosyal medya ne kadar doğru kullanıyoruz. Önemli olan hangi programı hangi diziyi ne kadar izledik ne kadar reyting aldı değil,  önemli olan sen bu programlardan ne öğrendin ne kadar eğitici geldi size ya da ne kadar yarar aldınız, peki çevrenize nasıl yansıtırsınız izlediğiniz programları. 

 

İnternet, televizyon, iletişim araçları gibi cihazları kendimizin çevremizin, çocuklarımızın yarar sağlayabileceği eğitici ya da zamanınızın ne kadar faydalı şeyler yaptım bugün diyebileceğiniz vaktinizin boşa akmayacağı şekilde değerlendirmelisiniz. Yoksa hipnoz olmuş gelecek yetişkin sosyal medya hayvanı olan nesillerin geleceğe ne gibi faydalı şeyler bırakabilir. Tarihi eser değil çocuklarınızı geleceğe bırakınız o zaman göreceksiniz ki her şey çok farklı olacaktır. Sizlerin peşinden gelen o kadar çok insan var ki onlar birer gelecektir. Önemseyip iletişim kopuk herkesten her şeyden bi haber güdülen tavuklara döneceklerdir zamanla. Herkes birer birer Sosyal medya hayvanı olma yolunda ilerliyor yazık ki. 

 

Tarihi eserlerimize, tarihimize sahip çıkar gibi çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Bu sefer geleceğimize sahip çıkmalıyız yoksa nesiller sosyal medya hayvanı ve geleceğimiz sönük bedenler, sönük beyinler olarak, sönük kalpler olarak ilerleyeceklerdir.

 

 

 

www.yesilakkus.com Köşe Yazarı Banu Aydın 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile