42 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

    

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

4 MART 1954 TARİHİNİN AKKUŞ İÇİN ÖNEMİ

Aktif .

Akkuş, umuz, 4 MART 1954 yılında Karakuş Nahiyeliği ünvanından kurtularak,Akkuş ilçe ünvanlığına getirilmiş olup aynı yıl ve tarihte Akkuş Belediyesi de kurulmuştur.

Bu çalışmalarda emeği geçen, Mustafa Efil(Efil ağa),Kamil Güngör (Kuru Kamil),Kazım Efil(Kazım Hoca),Halil Cürebal (Halil Çavuş)Kazım Görgülü (Kör Üsinli),Azmi Sevindik (Reis) gib saygın insanların sayesinde,Akkuş ilçe ve Belediyelik oluyor. 

İsimlerini yad ettiğim, kişiler arasından Azmi Sevindik, Akkuş, umuzun ilk kurucu Belediye Başkanı olup belediye hizmetlerini sürdürürken Türkiye nin en büyük kereste fabrikasının Akkuş, umuza kurulmasına aynı yılda vesile oluyor. 
4 MART 1954 tarihinin önemi Akkuş için çok önemlidir. Emeklerinden dolayı adını yazdığım büyüklerimize rahmetler ve saygı ile anıyorum. 

Kadir GÜL 
ÜNYE AKKUŞLULAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI

 

AKKUŞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYIMIZ ,BAYRAM GÖRÜR' Ü,İYİ TANIRIM...

Aktif .

 

AKKUŞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYIMIZ ,BAYRAM GÖRÜR' Ü,İYİ TANIRIM...

Yıllar 12 Eylül önceleri idi.Ben;Ankara Eğitim Enstitüsünde okuyordum.Bayram arkadaşım da;Ankara Ziraat Mühendisliğinde okuyordu.Aynı odayı paylaşırdık,Ankara Ufuk tepe varoşlarında.Kaldığımız yer bir odalı,ufak bir mutfağı,bu günlere göre çokk ilkel birde vc si vardı,banyomuzu da o ilkel vc de yapardık.. O kaldığımız tek kişilik odamızda bazen sayılarımız artartı,on kişi on iki kişi kaldığımız günleri iyi hatırlıyorum.

Genelde hepimizdeAkkuş kökenli gençlerdik,Sabah olunca hasbel kader çay zeytin ekmekle gülerek neşe içinde kahvaltı yapardık.Kahvaltıdan sonra ;Bayram arkadaş,kahvaltılık malzemeleri ayıyır,eve erken gelen şunları yiyecek,diyerek gelecek arkadaşlarada bir şeyler kalsın dediklerini hiç unutamam ki.....''Paylaşımcılık dürüstlük Bayram Görür'ün o zamanlar beyninde vardı...''' O bahsettiğim ,aile ortamı gibi birlikte yaşadığımız arkadaşlarımız 80 li yıllarda okullarımızıbitirdik,yurdumuzun dört bir yanına görev icabı dağılsakta Bayram Görür Beyi unutamadık ki...

Ben Akkuşluyum,Bayram Bey deAkkuşlu,Bayram Bey,Ünyeli Refahattin Şahin Tarım Bakanı olduğu zaman,Tarım Bakanlığında;Ziraat Yüksek Mühendisi olarak göreve başladığını ve Tarım BakanlığIndan emekli olduğunu biliyorumm.. Bayram mühendisimin 12 eylül öncesi öğrencilik evi,tüm akkuşlu öğrenci arkadaşlarına açık olduğu gibi,kendisi Tarım Bakanlığında çalıştığı süreçlerde de aile evi tüm akkuşlulara açık olduğunu biliyorum.

Bayram Beyden ve rahmetli eşinden özür dilerim.Bayram Beyin Rahmetli eşi,Akkuşumuzda Berberlik yapan Aşur abimizin yeğeni idi,rahmetli benim ,Şükrü Sevindik gibilerinin ,Ankara otogar peronlarında AKKUŞLU arayıpta evine misafir götüren eşi Bayram beyden,ama o rahmetli misafir olunca evinde gözünde gülücükler açardı, nur içinde yatsın,,, Değerli dostlarım,Ülkemiz tarım ülkesi olmaktan çıktı,Tüm üretime yönelik fabrikalarımız satıldı.Hökümet böyükleri patlıcan satmaya başladıı,satılan patlıcanda oradan buradan gelme.o patlıcanlar onların evinde onlara layık olsun..Gerçekten açlık sınırına doğru gidiyoruz..

Bu gün BayramARKADAŞIMIN AKKUŞ pazarındaki gezilerini ve o gariban köylü üreticilerinin sohbetlerini izledim,Üretmeyen toplum yok olmaya mahkümdür... Akkuşumuz zirai konularda üretiyordu,üretemez oldu,ZiraatYüksek Mühendisimiz .BAYRAM GÖRÜR Belediye Başkanımız olduğunda,üreteceğizde satacağızda... Saygılar..Kadir GÜL Ünye Akkuşlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı

AKKUŞLU OLMAK AYRICALIKTIR

Aktif .

 

AKKUŞLU OLMAK AYRICALIKTIR Değerli dostlarım,yazacağım yazıma bir başlık attım.Kırsal kesim insanları kendilerine yakın metropollerde hakir görülür,görsünler,heç umrumda değil.Hakir olanlar koyun olsun,hakir görenlerde keçi olsun.Sözde güya keçi sürüsü ile koyun sürüsü aynı olsada keçiler kendini daha akıllı sürüleri hep peşinden çekmeye çalışırlar...

İsterse yazımın içeriği ile bir fıkra ile yazıma devam edeyim...

Koyun sürüsünden bir koyun barikattan atlar,keçi de o barikattan atlayan koyuna pis pis gülmeye başlar.Koyunun morali bozulur keçiye döner ve ne gülüyorsun der..Keçi ise barikattan atlarken kıçın göründü...derrr..Koyun çokk kızgın hali ile keçiye dönerek,senenin kıçını üzerindeki kuyruğun hep dik duruyor, kıçını hiç kapapat mıyorsun ki,benimki bir kere görülmüş senin gigilerinin kıçı her zaman görünüyor derrrr.

Değerli dostlarım,yukarıdaki yazdığım bir anakdottur,anakdotlar halkın ortak söylemidir.

18 Kasım 2018 günü;Ünye Akkuşlular Kültür ve Dayanışma Derneği olağan üstü genel kurulunda,beni yönetim kurulu başkanı,Cevat Kayım ı başkan yardımcısı,Ali Güngör ü sayman,Necati Gümüş ü sekreter,Rafet Dalkıç ı yönetim kurulu üyeliklerine seçen üyelerimize teşekkür ediyorum.

Okurlarıma bir şeyi arz etmeden geçemiyecem, yılını hatırlamıyorum..Ünye Akkuş yolunun adı;Niksar Caddesi idi,yılını hatırlamadığım yılda Erdoğan Çamoğlu dernek başkanı bende onun başkan yardımcısı idim.Ünye Niksar caddesinin AKKUŞ caddesi olması için imza kampanyası başlattık.5000 imzayı ünye belediyesine sunduk.Ünye Belediyesi meclis kararı ile Niksar caddesi ,AKKUŞ NİKSAR caddesi olmuştur.

Değerli dostlarım,Ünyemizde 27bin akkuşlu hemşehrim yaşamaktadır.Yönetim kuruluna aday olduğumda sesiniz olacağıma dair söz verdim sizlere sözümün yönetimim adına sahibiyim,ÜNYE AKKUŞLULAR KÜLTÜR VE DAYINIŞMA DERNEĞİ adresimiz olsun sağlıcakla kalınız(BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR)Kadir GÜL

NEREDEN NEREYE

Aktif .

Dün akşam sayfamda paylaştım,köyümün muhtarı,çocukluk arkadaşım;Mustafa Pamukçu'yu kaybettim ,köyümdeki cenazeye katılacağım diyede bahsettim.Kendisine rahmetler dilerim..Mustafa kardeşimin cenazeside taktire şayan kalabalıktı..
2009 yerel belediye başkanlığı seçimleri idi, Mustafa Pamukçu;ERGÜDER EFİL'İN AKKUŞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLMASINI Canla başla isteyen biri idi,nihayetinde30 Mart günü ,ERGÜDER EFİL CHP DEN Akkuş belediye başkanı seçildi,Ordu ilimizde,20 ilçeden tekk AKKUŞ CHP den belediye başkanı seçmişti,bende belediye meclis üyesi seçilmiştim,Akkuş Belediyesi meclisi 1.başkan vekili olmuştum.
Yıl 2010 oldu,Türkiyede referandum oylaması yapılacaktı,birilerinin hocası ,SAKSAK Fetullah, mezardakilerin bile evet demesi gereken oylamadır diye çığırtkanlık attığını hiç unutmadım ki...
Oylama, günü,rahmetli Mustafa Pamukçu da , referandumda karşıtımız olmuştu,netice olarak mahkemelikte olunmuştu.
ERGÜDER EFİL AKKUŞ BELEDİYE Başkanı olduğunda ilk hizmeti,Mustafa Pamukçu'nun ve benim mahallemden başlattı.Yaklaşık 120 hanenin su işlerini halletti..
2014 MART yerel seçimlerinde rahmetli pamukçu arabasına akp bayrağı çekerek bu günkü seçilen başkanın yanında yer almıştı..
Bu gün,yaklaşık köyümde,pamukçunun cenazesinde 1000 kişi üzerinde insan var dı,pamukçunun reizi yoktu, o kalabalık insanlar şişe suları ile abdest alıyorlardı
AKKUŞUMU VE KÖYÜMÜ, KÖYLERİNİ KERBELAYA ÇEVİREN VE BU DURUMLARA DÜŞÜREN ,ENGİN ALTAY VE ESKİ MEBUSUMUZ İDİRİS YILDIZ 'A SEVGİLER Mİ DİYEYİM...

www.yesilakkus.com Köşe Yazarı Kadir Gül

NSANLARDA VE BİTKİLERDEKİ DOĞALLIK İNSANLIKLARIMIZA YAKIŞIYORDU

Aktif .


Emekli öğretmenim ama 50 yıl ki geçmişini iyi hatırlayan biriyim.Orta halli çiftçilik yapan ve bir kamu kurumunda(Akkuş kereste fabrikasında,işçilik yapan bir emekçinin)çocuğuyum..
Aile çevrem,az da olsa;mısır,buğday,arpa,yulaf gibi tahıllar üreten bir aile idi.Hasat sonu,unluk,gelececek bahara tohumluk anbara ayrı ayrı konurdu.Birde kıtlık olabir düşüncesi ile o erzakında ayrılıp saklandığı yılları biliyorum..O zamanlarda Ziraat Bankasının yıllık olarak üreticilere kredi verdiğinigini şöyle hatırlıyorum,banka değiştirmeye geldik diyen uzak köylülerin bizde misafir kalırken konuşmalarından anımsıyorum..
Ziraat Bankasının şimdi o köylülerle üreticilerle hiç işi yok.Ekeceğiniz tohum ithal değilse,ithal tohum almıyorsan,yani dölü olmayan tohum alırsan yanında..Eskiden bitki üretirdik tohumunu bırakırdık,onu da yasakladılar...
1972 lerden beri ÜNYE de yaşıyorum.Ünye de ve civarında 20 yıldır selin ve diğer afetlerin çevreye zarar verdiğini görmedim. Son süreçlerde dere yataklarının değiştirilmesi,yokk imar afı dere kenarlarına yapılaşmalar gibi esneklikler ÜNYE ve çevresinin doğasını bozmuştur.Bu günkü sel felaketinde sıkıntılar çeken halkımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarken,BÜYÜK OZAN YAŞAR KEMAL'in bir beyitini sizinle paylaşmak istiyorum.
(GÜZEL İNSANLAR BEYAZ ATLARINA BİNİP GİTTİLER,DEMİRİN TUNCUNA,İNSANLARIN PİÇİNE KALDIK)der...saygılar

www.yesilakkus.com Köşe Yazarı Kadir Gül