302 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

    

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

AKKUŞ ULU BİR ÇINARINI KAYBETTİ

Aktif .

Kör Hüseyin gillerden merhum Avni Görgülü, nün kızı, emekli öğretmen Şenel Görgülü, Hemşire Aysel in anaları, Dr. Hasan Rıza Çakır, İn kayın validesi büyük insan Safiye Görgülü, bu sabah Ünye deki evinde kaybettik..

Cenazesi 17. 11.2019 pazar günü öğle namazı sonrası Akkuş Merkez camii den alınıp Akkuş Aşağıdöğencili köyünde aile mezarlığında toprağa verilecek.

Akkuşlular Kültür ve Dayanışma derneği yönetim kurulu olarak rahmetler ve sabırlar diliyoruz..

www.yesilakkus.com Ailesi olarak merhume ye rahmetler diliyoruz Allah geride kalan Aile fertlerine sabırlar versin. 

www.yesilakkus.com Köşe Yazarı Kadir Gül 

OKUMA YAZMASI OLMAYAN ANALARIN KALBİ BÜYÜK OLUNCA ÇOOK OKURYAZAR ANALARA BİN BASAR

Aktif .

 

OKUMA YAZMASI OLMAYAN ANALARIN KALBİ BÜYÜK OLUNCA ÇOOK OKURYAZAR ANALARA BİN BASAR Sevgili anacığım; 1926 yıllarında Ordu ili Akkuş ilçesi Çaldere Köyü Çamalağan Mahallesi müdavimlerinden Temel Ağanın torunu,12 yıl kurtuluş savaşında Anadolumuzun emperyalist güçlerden kurtulması için savaşan ve gazi olan İlyas Çavuş'un gelini anacığımı 22 Mayıs günü yıldızlara uğurlamıştık. Her yazımda olduğu gibi yazılarım muhakkak anekdot olabilir .

İsterse anacığım ile ilgili olan yazımı da bir anekdot ile devam ettirmek isterim. '' Anadolumuzda güncel yaşam konularına endekslenen Nasrettin Hoca, dünya işlerinden bıkmıştır, ölmek ister ama ölemez...Köy mezarlığında yolun kenarında yolu izleyebilecek bir mezara yerleşir. O süreçlerde taşımacılık sistemleri develerle yapılırdı.

Kırk adet deve ile cam taşıyan kervancı başının ilk devesi Nasrettin Hocanın mezarının yanından geçerken, Nasrettin Hoca deveyi gördüğünde deveye kafa sallar. Deve korkar ve kırk deve birbirine çarpar. Kırk devenin de taşıdığı camlar tamamen kırılır. Kervancı başının morali bozulur. Develerin ürkme sebebini araştırırken develerin Nasrettin Hoca tarafından ürkütüldüğünü anlar ve Nasrettin Hoca'yı kervancı başı güzelce döver. Nasrettin Hoca mezardan pılını pırtını toplar, evine döner. Komşuları Nasrettin Hoca'ya; 'öbür dünyaya gittin geldin, orada keyifler nasıldı?' diye sorarlar... Nasrettin Hoca ise 'Öbür dünyada keyifler gayet iyi idi ama kervancının develerini ürkütürsen işin orada da kötü.. ' der.

Köyüm Akkuş/Ordu Çaldere Köyü Çamalağan Mahallesindedir. 1966 yıllarında, köy gençlerine ve köy halkına dini bilgiler öğretmek için hocalar tutulurdu.Şahsım olarak ben de o hocalardan dini eğitim aldım. 1966 yıllarında köydeki evimiz müsaitti. Köyümüzde ilkokula gitmeyen, sömestr yarıyıl tatillerinde din eğitimi veren mektebe giderdik. Mektebin hocalarının ücreti köylüler tarafından verilirdi. Hocalarımızdan babamın ve annemin sağdıçı olan Ali Pamukçu'nun oğlu merhum Mevlüt Pamukçu köyümüzde imam ve din mektebi öğretmeniydi. Anama da analık derdi..

Anacığımla Mevlüt Pamukçu Hocamın bir sohbetine tanık oldum. Yıl 1967'lerde, köyümüzün hatibi anacığıma; 'mutlaka namaz kılman gerek, analığım' diye söylediğini hatırlıyorum. Anacığım ise; ' Ben Elham ve Amentü'den başka dua bilmiyorum, bu duaları da Ali emmim öğretti.' dediklerini duymuştum.Anacığımın bu işlerden azıcık rahatsız olduğunu hissetmiştim.'Oğlum, Mevlüt ben kahpelik ,hırsızlık, haksızlık yapamam ,ben namaz kılmasam ne olur ki?'' dediklerini iyi hatırlıyorum..

Anacığım adına,11.07.2019 gecesi seven dostları ile onu ,adına verdiğimiz yemekte yaad ettik ,ışıklar içinde uyu anacığım...

www.yesilakkus.com Köşe Yazarı Kadir Gül

KAPİTALİZM GÖLGESİNİ SATAMADIĞI AĞACI KESERMİŞ

Aktif .

Değerli dostlarım ve okurlarım;kapital demek para demek,yazacağım makalemin başlığı olan,başlığı,16. yüzlerde filozof;Karl Marks demiştir.
Yıl ,2006 yılları idi,öğretmenlikten emekli olmuştum..Öğretmen ikende ek iş olarak inşaat işleri ile ilgiliydim.Emekli olunca dahada profesyonel olarak inşaat işlerine devam ettim.Okulların açılma haftasıydı,Ünye'mizin pazar yerine kendi işim için takım edavat almak için geziniyordum.Gezindiğim pazar halk pazarı idi..Bir sey dudum,ALLAH PARAYI İCAT EDENİN GÖZÜNÜ KÖR ETSİN diye,cümleyi duyunca,sözü söyleyen köylerimizden bir hanım kardeşimiz..Yanına yaklaştım sorun nedir bacım dedim,5 gün sonra okul açılıyor kızıma eşofman takımı alacaktım,5 lira eksik olunca alamadım dedi..Eşofmanı öğrencime ben alacağım dedim kabul etmedi,uzun uğraşıdan sonra satıcı ,benim öğretmen olduğumu,çocukları çokk sevdiğimi ona anlattı ve öğrencimize eşofman alınmış oldu..


Şehit haberleri geliyor,kim ister 18 yaşındaki gencin ölmesini...Dün gece face sayfamda ,Giresunlu ŞEHİTk ardeşimin evini paylaştım..Ev eve benzemez,rüzrgar bir taraftan girer bir taraftan çıkar..
O şehit olan 4 kardeşimizin Askerliklerini bedelli yapacak 16 şar bin lira paraları olsaydı,o analarımız babalarımız ağlamayacaktı...
Devletimizin başındaki kişinin oğlun biri,askerliğe elverişsiz raporu alıyor,diğeride para yatırarak askerliğini tamamlamış oluyor, ve bunun gibi daha niceleri şu anda devlet erkanında...


Ana muhalefet lideri,Kemal Kılıçdaroğlu,haksız yere ne tazminatlar ödedi ama ,oğlu Kerem benim gibi vatanını seven evlatlarımız gibi askerlik görevini kışlalarda yap ma dı mı?
Kemal KILIÇDAROĞLU Şehit cenazesine katılır devlet erkanı yoktur ona saldırı düzenlettirirsiniz,ayıp ayıp,Ülkemizde halen gençlerimiz ölüyorsa bunun sorumlusu KILIÇDAROĞLU mu..Hökümet bakanınız demişti,muhahalefet lideri cenaze protokollerinde olmasın diye,o söylemleri mi uyguluyorsunuz,,18yıldır insanlarımızın,gençlerimizizin,ana muhalefet başkanının can güvenliğini sağlayamayan padişahlıhla yaşamak istemiyorum..
Kapitali olan yaşasın,olmayan ölsün mantığı bana uygun değil,Yaşasın dünya insanlarının kardeşliği....

www.yesilakkus.com Köşe Yazarı Kadir Gül

4 MART 1954 TARİHİNİN AKKUŞ İÇİN ÖNEMİ

Aktif .

Akkuş, umuz, 4 MART 1954 yılında Karakuş Nahiyeliği ünvanından kurtularak,Akkuş ilçe ünvanlığına getirilmiş olup aynı yıl ve tarihte Akkuş Belediyesi de kurulmuştur.

Bu çalışmalarda emeği geçen, Mustafa Efil(Efil ağa),Kamil Güngör (Kuru Kamil),Kazım Efil(Kazım Hoca),Halil Cürebal (Halil Çavuş)Kazım Görgülü (Kör Üsinli),Azmi Sevindik (Reis) gib saygın insanların sayesinde,Akkuş ilçe ve Belediyelik oluyor. 

İsimlerini yad ettiğim, kişiler arasından Azmi Sevindik, Akkuş, umuzun ilk kurucu Belediye Başkanı olup belediye hizmetlerini sürdürürken Türkiye nin en büyük kereste fabrikasının Akkuş, umuza kurulmasına aynı yılda vesile oluyor. 
4 MART 1954 tarihinin önemi Akkuş için çok önemlidir. Emeklerinden dolayı adını yazdığım büyüklerimize rahmetler ve saygı ile anıyorum. 

Kadir GÜL 
ÜNYE AKKUŞLULAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI

 

AKKUŞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYIMIZ ,BAYRAM GÖRÜR' Ü,İYİ TANIRIM...

Aktif .

 

AKKUŞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYIMIZ ,BAYRAM GÖRÜR' Ü,İYİ TANIRIM...

Yıllar 12 Eylül önceleri idi.Ben;Ankara Eğitim Enstitüsünde okuyordum.Bayram arkadaşım da;Ankara Ziraat Mühendisliğinde okuyordu.Aynı odayı paylaşırdık,Ankara Ufuk tepe varoşlarında.Kaldığımız yer bir odalı,ufak bir mutfağı,bu günlere göre çokk ilkel birde vc si vardı,banyomuzu da o ilkel vc de yapardık.. O kaldığımız tek kişilik odamızda bazen sayılarımız artartı,on kişi on iki kişi kaldığımız günleri iyi hatırlıyorum.

Genelde hepimizdeAkkuş kökenli gençlerdik,Sabah olunca hasbel kader çay zeytin ekmekle gülerek neşe içinde kahvaltı yapardık.Kahvaltıdan sonra ;Bayram arkadaş,kahvaltılık malzemeleri ayıyır,eve erken gelen şunları yiyecek,diyerek gelecek arkadaşlarada bir şeyler kalsın dediklerini hiç unutamam ki.....''Paylaşımcılık dürüstlük Bayram Görür'ün o zamanlar beyninde vardı...''' O bahsettiğim ,aile ortamı gibi birlikte yaşadığımız arkadaşlarımız 80 li yıllarda okullarımızıbitirdik,yurdumuzun dört bir yanına görev icabı dağılsakta Bayram Görür Beyi unutamadık ki...

Ben Akkuşluyum,Bayram Bey deAkkuşlu,Bayram Bey,Ünyeli Refahattin Şahin Tarım Bakanı olduğu zaman,Tarım Bakanlığında;Ziraat Yüksek Mühendisi olarak göreve başladığını ve Tarım BakanlığIndan emekli olduğunu biliyorumm.. Bayram mühendisimin 12 eylül öncesi öğrencilik evi,tüm akkuşlu öğrenci arkadaşlarına açık olduğu gibi,kendisi Tarım Bakanlığında çalıştığı süreçlerde de aile evi tüm akkuşlulara açık olduğunu biliyorum.

Bayram Beyden ve rahmetli eşinden özür dilerim.Bayram Beyin Rahmetli eşi,Akkuşumuzda Berberlik yapan Aşur abimizin yeğeni idi,rahmetli benim ,Şükrü Sevindik gibilerinin ,Ankara otogar peronlarında AKKUŞLU arayıpta evine misafir götüren eşi Bayram beyden,ama o rahmetli misafir olunca evinde gözünde gülücükler açardı, nur içinde yatsın,,, Değerli dostlarım,Ülkemiz tarım ülkesi olmaktan çıktı,Tüm üretime yönelik fabrikalarımız satıldı.Hökümet böyükleri patlıcan satmaya başladıı,satılan patlıcanda oradan buradan gelme.o patlıcanlar onların evinde onlara layık olsun..Gerçekten açlık sınırına doğru gidiyoruz..

Bu gün BayramARKADAŞIMIN AKKUŞ pazarındaki gezilerini ve o gariban köylü üreticilerinin sohbetlerini izledim,Üretmeyen toplum yok olmaya mahkümdür... Akkuşumuz zirai konularda üretiyordu,üretemez oldu,ZiraatYüksek Mühendisimiz .BAYRAM GÖRÜR Belediye Başkanımız olduğunda,üreteceğizde satacağızda... Saygılar..Kadir GÜL Ünye Akkuşlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı